
UPC-26TC-1 - Sound Attenuator Tubing, TFS, Couplings Attached 2" ID x 12'L, R-3.3, single length (12 ft. per box)
Ships inĀ 15x15x15 inch pkg; 9 lbsĀ
Sound attenuator flexible duct 2" inside diameter,Ā 3.5" outside diameter, insulated to R3.3 with 1 vapor barrier; 1xĀ 12' length with our Twist-Fit connectors on each end
For 6-piece (72 feet) see here
| Duct Size | 2.0" |
| Duct Shape | Round |
| Material | Multiple |
| Flex or Rigid Duct | Flexible |
| R-Value | R3.3 |
| Duct Connection Type | Twist-Fit System |
| Brand | Unico |
| Duct OD | 3.5" |
| Duct Length | 12 ft. |
| Vapor Barrier Qty | Single |
| Certifications | UL-181 |
Ships inĀ 15x15x15 inch pkg; 9 lbsĀ
Sound attenuator flexible duct 2" inside diameter,Ā 3.5" outside diameter, insulated to R3.3 with 1 vapor barrier; 1xĀ 12' length with our Twist-Fit connectors on each end
For 6-piece (72 feet) see here
| Duct Size | 2.0" |
| Duct Shape | Round |
| Material | Multiple |
| Flex or Rigid Duct | Flexible |
| R-Value | R3.3 |
| Duct Connection Type | Twist-Fit System |
| Brand | Unico |
| Duct OD | 3.5" |
| Duct Length | 12 ft. |
| Vapor Barrier Qty | Single |
| Certifications | UL-181 |
Description
Ships inĀ 15x15x15 inch pkg; 9 lbsĀ
Sound attenuator flexible duct 2" inside diameter,Ā 3.5" outside diameter, insulated to R3.3 with 1 vapor barrier; 1xĀ 12' length with our Twist-Fit connectors on each end
For 6-piece (72 feet) see here
| Duct Size | 2.0" |
| Duct Shape | Round |
| Material | Multiple |
| Flex or Rigid Duct | Flexible |
| R-Value | R3.3 |
| Duct Connection Type | Twist-Fit System |
| Brand | Unico |
| Duct OD | 3.5" |
| Duct Length | 12 ft. |
| Vapor Barrier Qty | Single |
| Certifications | UL-181 |



